Ako si vybrať bielizník?

Bielizník, nazývaný tiež komoda, je nenahraditeľnou súčasťou modernej domácnosti. Už naše babičky si nedokázali predstaviť život bez priestranného bielizníku alebo aspoň truhlice. Aj keď sme na tento nábytok v posledných rokoch dosť zabúdali, opäť sa vracia na výslnie.

Bielizník, nazývaný tiež komoda, je nenahraditeľnou súčasťou modernej domácnosti. Už naše babičky si nedokázali predstaviť život bez priestranného bielizníku alebo aspoň truhlice. Aj keď sme na tento nábytok v posledných rokoch dosť zabúdali, opäť sa vracia na výslnie.

Doba čítania 3 min.
Jan, redakcia Heureka.sk

Ako už jeho názov napovedá, bielizník je určený predovšetkým na ukladanie voňavej čistej bielizne, ale nakoniec každý ho môže použiť na niečo iné. Záleží predsa len na vás, ako bude vaša komoda vyzerať, kde bude stáť a čo do nej chcete schovávať.

Aký zvoliť materiál?

Pri nákupe bielizníku sa budete pravdepodobne v prvom rade rozhodovať medzi niektorou z moderných foriem drevotriesky a klasickým dreveným masívom. Výhodou nábytku z drevotrieskových dosiek sú najmä rozmanité možnosti úpravy povrchu, odolnosť proti krátkodobému pôsobeniu tekutín, ľahká a jednoduchá údržba aj nižšia obstarávacia cena. Napriek tomu drevo bude vždy drevo. Aj keď je nutné sa o tento typ trošku viac starať a vyjde o niečo drahšie, jeho prírodná krása je nenapodobiteľná.

DRUHY nábytkárskych drevotriesok ...

- laminované dosky (LTD, DTD-L) - povrch drevotriesky je ošetrený nalisovaním laminovacieho papiera a živice

- tvrdé drevovláknité dosky (MDF, HDF) - dosky s vysokou hustotou dreveného materiálu, vhodné ako pre laminovanie, tak pre dyhovanie, lakovanie i frézovanie

- dyhované dosky - na drevotriesku je nalepený plát lúpanej alebo krájanej dyhy

- preglejky - dosky vyrobené lepením jednotlivých dýh na seba, tie môžu mať aj rôznu hrúbku

Kto mi poradí s farbou?

Základným pravidlom pri výbere farby bielizníku (ale aj každého iného nábytku) je jeho zladenie s okolitým interiérom. Málokto si zaobstará každý kus vybavenia v úplne inom štýle, takže keď už máte všetok nábytok v spálni svetlý, doplňte ho aj svetlým bielizníkom. Pokiaľ máte v obývačke mahagónovú stenu, pridajte k nej bielizník v podobne tmavom odtieni.

Kapitolou samou o sebe sú bielizníky pre deti. Tie na rozdiel od dospelých takmer vždy ocenia, keď majú okolo seba trošku divočinu, takže sa nemusíme báť zaobstarať nábytok v pestrých farbách. Výborným riešením sú tiež najrôznejšie veselé polepy, od rozprávkových a zvieracích motívov až po romantické srdiečka pre malé slečny alebo rýchle formule pre budúcich šampiónov.

Nebojte sa zásuviek ...

Pri výbere nového bielizníku si najprv starostlivo rozmyslite, čo doň budete ukladať. Nestarnúcou klasikou sú bielizníky s niekoľkými zásuvkami nad sebou. Dá sa povedať, že čím viac zásuviek majú, tým lepšie. Taktiež je potrebné venovať pozornosť kvalite pojazdov. Tie by mali byť radšej kovové ako plastové, aby niečo vydržali.

Nábytkoví dizajnéri sa však neuspokoja iba so zásuvkami, preto vymysleli aj bielizníky so skrinkami, otvorenými policami i rôzne kombinácie. Pri výbere zo širokej ponuky rôznych materiálov a prevedení majte vždy na pamäti, že než sa snažiť za každú cenu ušetriť nejaké to euro a potom byť nešťastný, je lepšie hneď sa poobzerať po kvalite a precíznom spracovaní, zaručujúcom dlhodobú životnosť vášho nábytku.

Autor: www.mt-nabytok.sk